الکترونیکمعرفی ابزار کار

اسیلوسکوپ (Oscilloscope)

نوسان‌نما یا اسیلوسکوپ (Oscilloscope)‏ دستگاهی الکترونیکی است که امکان مشاهده ولتاژ را فراهم می‌کند. غالباً مقدار ولتاژ به صورت نموداری دوبعدی نمایش داده می‌شود که محور افقی زمان و محور عمودی آن ولتاژ است. از اسیلوسکوپ عموماً برای نمایش دقیق موج استفاده می‌شود. علاوه بر دامنه، معمولاً اسیلوسکوپ ها قادر به اندازه‌ گیری و نمایش دیگر پارامترها مانند عرض پالس، دوره تناوب و زمان بین دو حادثه (مانند وقوع دو پیک) هستند.

oscilloscope-1

اسیلوسکوپ وسیله اندازه گیری است، که کار آن نمایش ولتاژ بر حسب زمان است.این دستگاه بیشتر توسط دانشجویان رشته برق الکترونیک و مخابرات مورد استفاده قرار می گیرد و یا توسط افرادی که به نوعی با برق سروکار دارند.اسکوپ ها قابلیت این رادارند که دو یا چند شکل موج ولتاژ در واحد زمان را به طور همزمان روی صفحه اسیلوسکوپ نمایش دهند.همچنین این قابلیت را دارند که یک شکل موج ولتاژ را برحسب دیگری نمایش دهند. به این مد لیساژور یا X-Y می گویند.

اسیلوسکوپ ها در حقیقت رسامهای بسیار سریع هستند که سیگنال ورودی را در برابر زمان یا در برابر سیگنال دیگر نمایش می‌دهند. قلم این رسام یک لکه نورانی است که در اثر برخورد یک باریکه الکترون به پرده‌ای فلوئورسان بوجود می‌آید.

به علت لختی بسیار کم باریکه الکترون می‌توان این باریکه را برای دنبال کردن تغییرات لحظه‌ای (ولتاژهایی که بسیار سریع تغییر می‌کنند، یا فرکانسهای بسیار بالا) بکار برد. اسیلوسکوپ بر اساس ولتاژ کار می‌کند. البته به کمک مبدلها (ترانزیستورها) می‌توان جریان الکتریکی و کمیتهای دیگر فیزیکی و مکانیکی را به ولتاژ تبدیل کرد.

البته مدل های جدید اسیلوسکوپ، شکل موج سیگنال را بجای روش های پرتوی کاتدی که در بالا ذکر شد به صورت دیجیتالی روی صفحه نمایش نشان میدهند. این اسیلوسکوپ های دیجیتال علاوه بر تفاوت در نحوه نمایش سیگنال، تفاوت های عمده ای در زمینه امکانات با انواع آنالوگ دارند که از جمله آنها میتوان به ذخریه سازی شکل موج و تهیه اسکرین شات اشاره کرد.

نمونه هایی از اسیلوسکوپ های دیجیتال:

oscilloscope-6 oscilloscope-7نمونه شکل موج ذخیره شده توسط اسیلوسکوپ دیجیتال:

oscilloscope-4

برچسب ها

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

  1. با سلام وارزوی توفیق هموطن گرامی جناب مهندس میرزایی.از اطلاعات خوب شما برای عموم متشکرم.زکات علم نشر انست که شما به این مهم همت گماشته اید متشکرم اخترشناس. 09125***074

  2. سلام بر مهندس عزیز اقای میرزایی ______ مهندس یه نفر تو انبارش یه دونه اسیلوسکوپ داشت که نمیدونم از کجا اورده بود. من این اسیلوسکوپ دیدم بهش گفتم اینو از کجا اوردی میگه از یکی از رفیقام گرفتم. منم بهش گفتم میدونی این چیه میگه نه. ولی وقتی به برق میزنم چراغش روشن میشه انقدر خندیدم. بعدش بهش گفتم این اسیلوسکوپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن