آموزش الکترونیکالکترونیک

تولید ولتاژ منفی توسط IC 7660

در مقاله قبلی در دانشنامه مهندس، به نحوه تولید ولتاژ از طریق ترانس دارای سر وسط بحث نمودیم. اما گاهی اوقتات احتیاج است تا ولتاژ منفی مورد نیازمان را بدون استفاده از المان های قدرتی نظیر ترانسفورماتور ایجاد نماییم.

یا اینکه ممکن است در یک مدار که توسط باتری راه اندازی می شود، بخواهیم ولتاژ منفی داشته باشیم، در این شرایط امکان استفاده نس وجود ندارد.

بنابراین، در این مقاله شما را با نحوه تولید ولتاژ منفی توسط IC 7660 آشنا می نماییم.

با بررسی دیتاشیت آی سی LM7660 با مدارات نمونه جالب روبرو می شویم که به بررسی دو مدار مهم می پردازیم که آشنایی با آنها کاربر را در شناخت کامل این IC کمک می کند.

مدار اول، تولید ولتاژ 15- ولت است.

1

چنانچه در مدار فوق مشاهده می کنیم، ولتاژ 5+ ولت به پایه 8 آی سی اول وارد می شود، در این مرحله میتوانیم در پایه 5 همین آی سی، ولتاژ 5- ولت را ببینیم. حال، پایه 5 آی سی اول را به پایه 3 آی سی دوم متصل کرده و 5- ولت را به پایه 8 آی سی دوم نیز اعمال می کنیم.

بدین ترتیب شاهد تولید ولتاژی در حد 15- ولت در 5 آی سی دوم می باشیم. چنانچه به ولتاژ ثابت 12- ولت نیاز داشته باشیم، میتوانیم خروجی 15- ولت را به یک آی سی رگولاتور ولتاژ منفی 12 ولت (7912) اعمال کنیم و در خروجی، ولتاژ ثابت 12- ولت را دریافت نماییم.

مدار دوم، تولید ولتاژ متقارن مورد نیاز برای راه اندازی سنسور دمای lm35 می باشد. همانطور که میدانیم، lm35 از جمله سنسور های آنالوگ محاسبه دما است که تغییرات دما را با تغییرات ولتاژ خروجی خود نمایش می دهد. این سنسور برای نمایش درست دماهای زیر صفر نیاز به ولتاژ مرجع مثبت و منفی دارد.

همانطور که در مدار زیر مشاهده می شود، با این مدار ساده تنها توسط یک آی سی LM7660 شرایط مناسب برای راه اندازی lm35 فراهم شده است.

2با این مدار میتوانیم شرایط مناسب برای سنجش دمای بین 55- تا 125 درجه سانتیگراد را فراهم نماییم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

11 دیدگاه

 1. با تشکر از متن قرا داده شده ، اما سوال اساسی اینجاست که در مدار دوم که با LM35 می باشد ، ما دو تا 1.5 ولت به پایه 8 دادیم که منفی 3 ولت باید به پایه 5 داشته باشیم وپایه 5 به خروجی LM35 رفته ! اشکال ندارد یا برداشت من غلط هست

  1. سلام
   ممنون از نظر شما
   خروجی 7660 که -5 ولت است مستقیما به Vout سنسور lm35 وصل نشده بلکه با یک مقاومت 47K متصل شده و در حقیقت داره Vout سنسور رو pull down می کنه. بدین ترتیب در دماهای مختلف ولتاژی بین -5 ولت الی +5 ولت در خروجی سنسور (بسته به دمای سنسور) ظاهر خواهد شد

 2. با سلاممم
  ممنون از سایت خوبتون
  فقط یه سوال
  حالا واقعا اگر از مدار اول استفاده کنم خروجی منفی 15 ولت میدهد ؟؟

  1. سلام
   بله میتوانید به دیتاشیت آیسی 7660 رجوع کنید. این آیسی با قیمت مناسب حدود 1000 تومن در بازار موجود است.

 3. سلام.اگه بخاهیم خروجیه منفی 15 ولت را مثبت کنیم باید از چه مداری استفاده کنیم؟

 4. سلام
  اگه امکان داره نقشه تولید ولتاژ منفی(میخوام- 12بده و قطع و وصل بشه برای دور های بالا ،و بشه تغییرش داد با ولوم مثلا بین 500تا3،4هزار )با ای سی 555 یا 7660
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن