الکترونیکمعرفی قطعات الکترونیک

مقاومت (Resistor)

یکی از قطعات معروف و پر کاربرد در الکترونیک، مقاومت است. این قطعه بسیار پرکاربرد بوده و تقریبا در تمام وسایل الکترونیکی اشکالی از آن یافت می شود.وظیفه مقاومت در مدار، ایجاد “مقاومت الکتریکی” در شاخه یا حلقه ای از مدار است. واحد اندازه گیری مقاومت الکتریکی در سیستم SI ، “اهم” (OHM) است، بنابراین برای نشان دادن مقدار یک مقاومت، از واحد اهم استفاده می شود و برای مقادیر بزرگتر از کیلو اهم مگا اهم و … استفاده می شود.

مقاومت ها در شکل ها و بخصوص اندازه های گوناگونی یافت می شوند. در مدار های بزرگ تر، نمونه های آزمایشی مدار ها یا پروژه ها از مقاومت های بزرگ در حد یک چهارم وات یا یک هشتم وات استفاده می شود. این مقاومت ها همان پکیج معروف چند رنگ را دارند که مقدار آنها را میتوان با استفاده از نوار های رنگی رو آن متوجه شد.

resistorratings_03

همانطور که گفتیم، مقاومت ها در اندازه ها و شکل های مختلفی ساخته شده اند که بسته به نیاز از آنها استفاده می شود. در شکل زیر میتوانید چند سایز مقاومت با حلقه های رنگی و همچنین مقاومت گچی را مشاهده نمایید

1-3

محاسبه مقدار مقاومت الکتریکی برای مقاومت های دارای حلقه رنگی:

در مقاومت های معمول که دارای 4 حلقه رنگی هستند، سه رنگ ابتدایی که نزدیک به هم و با فاصله یکسان هستند، مقدار مقاومت و رنگ آخری ظریب خطای مقاومت را مشخص می نماید. برای خواندن مقدار مقاومت از روی رنگ ها، نیاز است تا عدد متناظر هر رنگ را بدانید که در تصویر زیر مشخص شده است. برای محاسبه عدد متناظر با رنگ اول را نوشته، سپس عدد متناظر رنگ دوم را سمت راست عدد اول مینویسیم و به تعداد عدد متناظر با رنگ سوم در سمت راست عدد بدست آمده صفر می گذاریم.

ResistorColorCode

مثلا اگر سه رنگ اول مقاومت به ترتیب “قرمز، قرمز، قرمز” باشند، عدد 2200 اهم بدست می آید که معادل 2.2 کیلو اهم است. (2.2Kohm یا 2k2)

یا اگر سه رنگ اول مقاومت به ترتیب “قهوه ای، قرمز، قرمز” باشند، عدد 1200 اهم بدست می آید که معادل 1.2 کیلو اهم است. (1.2Kohm یا 1k2)

یا اگر سه رنگ اول مقاومت به ترتیب “نارنجی، نارنجی، قهوه ای” باشند، عدد 330 اهم بدست می آید. (330ohm)

مقاومت گچی یا آجری:

مقاومت های گچی، معمولا دارای مقدار بسیار کمی مقاومت الکتریکی (در حد چند اهم یا چند صدم اهم) اما دارای توان بسار بالا هستند. از آنجایی که هر چه مقاومت الکتریکی کمتر باشد، جریان گذرنده از قطعه بالاتر خواهد بود، بنابراین در مداراتی نظیر شارژر های باتری های اسیدی و …که نیاز است برای تعدیل جریان بالا از مقاومت های با مقدار اهم پایین استفاده شود، از مقاومت های گچی استفاده می کنیم.

همچنین انواع دیگری از مقاومت های توان بالا موجود است که برای مهار کردن گرمای بالای تولیدی، روی آن به هیت سینک آلومینیومی مجهز شده است. یک نمونه از این مقاومت را در تصویر زیر میبینید. توان این مقاومت 50 وات است.

Danotherm_HS50_power_resistor

مقاومت SMD:

در مقابل در مدارهای الکترونیکی امروز نظیر مادربورد ها، گوشی های تلفن همراه و … از مقاومت های بسیار کوچکی استفاده می شود که به مقاومت smd معروف هستند.

SMD مخفف Surface mount device و به معنی قطعات نصب شده روی سطح می باشد.قطعات نصب سطحی ؛ قطعات الکترونیکی هستند که به مدار چاپی به روش فناوری نصب سطحی Surface-mount technology متصل شده اند. اندازی این قطعات همانطور که در تصویر زیر می بینید بسیار کوچک بوده و باعث اشغال فضای بسیار کمتری روی برد الکترونیکی می شود.

220px-Zero_ohm_resistors_cropped

مقاومت شانه ای (آرایه ای):

نوع دیگری از مقاومت نیز تحت عنوان مقاومت شانه ای یا آرایه ای وجود دارد که نمونه ای از آن را در تصویر زیر مشاهده می کنید

Sil_resistor

برچسب ها

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. سلام.ضمن تشکر ازسایت خوبتان .؛چگونه میتوان وات مقاومت را پیدا کنیم؟(دربعضی از بردها مقاومت با مقدار وات درج شده) ممنون میشم اگر جواب را برام امیل کنید .
  بازهم ممنون ومتشکر

  1. در مورد مقاومت هات وات پایین مثل 1/8 یا 1/4 یا 1/2 وات یا حتی 1 وات معمولا دارای کد رنگی میباشند و از اندازه ظاهری آنها باید تشخیص دهید اما مقاومت های با وات بالاتر از 2 وات معمولا این مقدار روی پکیج آنها درج می شود و معمولا این مقاوت ها مقدار مقاومت را هم بصورت عددی نمایش می دهند نه با کدهای رنگی

  1. سلام
   در مورد مقاومت های وات پایین با خواندن کد های رنگی
   مقاومت های بالا از مقدار نوشته شده روی آن
   یا با اندازه گیری با اهم متر

 2. سلام ممنون از اطلاعات خوبتون. میخواستم راهنمایی کنید که چگونه مقاومت را برحسب ولتاژ پیدا کنم؟؟؟

  1. سلام.منظورتون رو دقیق تر توضیح بدید یا بفرمایید دقیقا برای چه موردی میخواهید؟

 3. سلام چگونه مقدار مقاومت برای ۳ ال ای دی ۳.۳ولتی برای وصل به منبع تغذیه۱۲دولتی محاسبه کنیم که به صورت سری به هم متصل شده اند که جمع آنها ۹.۹ ولت میرسد ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   همونطور که خودتون گفتید سه led با هم سری شده پس اونو بعنوان یک المان 9.9 ولتی در نظر میگیریم.مقاومت نیز با این المان سری شده است. در یک شاخه سری، ولتاژ دو سر شاخه برابر با جمع ولتاز المان های موجود در آن شاخه است، بنابراین برای اینکه ولتاژ ال ای دی بشود 9.9 ولت، باید ولتاژ دو سرو مقاومت 2.1 ولت باشد. برای محاسبه مقاومت به مقدار جریان مجاز عبوری هم نیاز داریم. بسته به نوع ال ای دی شما این جریان متفاوت بوده و میتوند چیزی بین 10 تا 100 میلی آمپر باشد. فرض می کنیم جریان مناسب برای LED شما 15 میلی آمپر است. بنابراین مقاومت از فرمول زیر بدست می آید:
   R=V/I = 2.1/0.015 = 140
   بنابراین شما می بایست از مقاومت 140 اهم استفاده نمایید.

 4. سلام ؛ وقت بخیر ، ببخشید از کجا میشه مقدار وات مورد نیاز مقاومت های مدار رو فهمید؟ من برای یه پروژه الکترونیکی (کلید حساس به نور) ، مقدار مقاومت ها توی مدار مربوطه درج شدن ولی مقدار وات مورد نیاز نوشته نشده و نمیدونم باید مقاومت چند وات تهییه کنم. ؟خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام
   مقدار وات مقاومت بستگی به میزان جریانی داره که قرار هست ازش عبور کنه.اگر در مدار توان مقاومت ها درج نشده، باید بصورت تجربی آنرا بدست آورید. اگر مقاومت ها در مسیر تغذیه یک LED هستند یا مثلا برای پول آپ یا پول داون کردن یک پایه استفاده شده اند یا به بیس ترانزیستور وصل شده یا با یک خازن سری شده اند، معمولا نیاز به وات بالایی ندارند و میتوانید از مقاومت های 1/4 وات استفاده کنید. اگر مقاومتی با المان پرمصرفی سری شده است، طبیعتا با توجه به جریان مصرفی آن المان، نیاز به مقاومت با وات بالاتر خواهید داشت. مثلا اگر بخواهید 20 ال ای دی موازی را روشن کنید و بخواهید برای بایاس کردن ولتاژ ال ای دی ها از مقاومت استفاده کنید، طبیعتا با توجه به عبور بیش از 200 میلی آمپر جریان از مقاومت، مقاومت 1/4 وات جوابگو نخواهد بود و میبایست با توجه به ولتاژ و قانون اهم V=IR توان مناسبی را انتخاب کنید.

 5. سلام دوستان به نظر شما این مقاومت چه مقداره ؟33 اهمه

  تمام حروفش رو مینویسم

  kiyosh 0629
  0E33+-1%6W

  SAP-6
  25347

  6وات که مشخصه تو اهمش شک دارم ؟

  1. سلام. ممنون از دقت نظر شما. ابتدا مقاومت با رنگ های قرمز قرمز قرمز رو نوشته بودم و بعد برای اینکه درک بهتری رو ایجاد کنه رنگ اول رو تغییر دادم و فراموش کردم اصلاح کنم. الان اصلاح گردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن