الکترونیکمعرفی قطعات الکترونیک

ترانزیستور

ترانزیستور یکی از مهمترین قطعات الکترونیکیمی‌باشد. ترانزیستور یکی از ادوات حالت جامداست که از مواد نیمه رساناییمانند سیلیسیمو ژرمانیمساخته می‌شود. یک ترانزیستور در ساختار خود دارای پیوندهای پیوند نوع Nو پیوند نوع Pمی‌باشد.

ترانزیستور یک قطعه 3 پایه است که به شکل های موجود در تصویر زیر در بازار یافت می شود.

786px-Electronic_component_transistors

ترانزیستورهای جدید به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: ترانزیستورهای اتصال دوقطبی (BJT) و ترانزیستورهای اثر میدانی (FET). اعمال جریان در BJTها و ولتاژ در FETها بین ورودی وترمینال مشترک رسانایی بین خروجی و ترمینال مشترک را افزایش می‌دهد، از اینرو سبب کنترل جریان بین آنها می‌شود. مشخصات ترانزیستورها به نوع آن بستگی دارد. لغت «ترانزیستور» به نوع اتصال نقطه‌ای آن اشاره دارد، اما انی سمبل قدیمی با سمبل‌هایی را کردند که اختلاف ساختار ترانزیستور دوقطبی را به صورت دقیقتر نشان می‌داد، اما این ایده خیلی زود رها شد.[نیازمند منبع] در مدارهای آنالوگ، ترانزیستورها در تقویت کننده‌ها استفاده می‌شوند، (تقویت کننده‌های جریان مستقیم، تقویت کننده‌های صدا، تقویت کننده‌های امواج رادیویی) و منابع تغذیهتنظیم شده خطی. همچنین از ترانزیستورها در مدارات دیجیتال بعنوان یک سوئیچ الکترونیکی استفاده می‌شود، اما به ندرت به صورت یک قطعه جدا، بلکه به صورت بهم پیوسته در مدارات مجتمع یکپارچه بکار می‌روند. مداراهای دیجیتال شامل گیت‌های منطقی، حافظه با دسترسی تصادفی (RAM)، میکروپروسسورهاو پردازنده‌های سیگنال دیجیتال (DSPs) هستند. ترانزیستور می‌تواند به عنوان سوییچ نیز کار کند. ترانزستور سه پایه دارد.

 

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید من بیشتر روی یک مدار با نام پولساتور شیردوشی کار میکنم کار این مدار تقسیم برق ۲۴ولتی ببن دو قسمت برای تقسیم مکش میباشد از ااجا که این مدارها کلا به دو صورت ….کلا قطع میشوند…ویا برق بهصورت مستقیم در مدار جریا می یابد…..خرابی دارند.خواهشمند است در صورت امکان راهنمایی بفرمایید

  1. سلام
   سوالتون رو ضمن ارائه توضیحات دقیق و شماتیک مدار و … در فروم های مربوط به تعمیرات وسایل مطرح فرمایید

 2. با سلام
  اقای مهندس من قطعات برد تغذیه الجی را برای تست جدا کردم و دوباره لحیم کردم و تمام قطعات را درست جا گذاشتم اما ولتاژهای خروجی را نمیدهد .
  ممنون میشوم اگر راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام. چک کنید همه قطعات در جهت درست نصب شده باشند بعد از حصول اطمینان از این مهم، لحیم ها را چک کنید تا لحیم سردی یا لحیم فراموش شده نداشته باشد. چنانچه قطعه ای را اشتباه جا زده باشید ممکن است سوخته باشد که باید بررسی شود.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن