الکترونیکبخش های الکترونیکی رباترباتیکمعرفی قطعات الکترونیک

سنسور های نوری

سنسور ها از قطعات بسیار مهم و کلیدی در دستگاه های الکترونیک می باشند. در رباتیک نیز سنسور ها یکی از مهمترین واحد ها هستند.

در این مقاله قصد داریم ابتدا سنسور های نوری که در ربات تعقیب خط استفاده می شود را مورد بررسی قرار داده و در آینده این بحث را در همین پست تکمیل می کنیم.

سنسور های مادون قرمز (گیرنده مادون قرمز):

این سنسور ها نیز در حقیقت نوعی دیود هستند و در پکیج های مختلفی عرضه می شوند که به دو پکیج آن اشاره می کنیم:

پکیج دو پایه:

این سنسور معمولا به رنگ تیره ساخته می شود و دو پایه دارد. با تابش نور به این سنسور، مقاوت بین دو پایه آن کاهش می یابد. از این سنسور معمولا برای تشخیص وجود یا عدم وجود مانع یا خط روبروی سنسور استفادده می شود.

ir

پکیج سه پایه:

این پکیج نیز معمولا به رنگ تیره ساخته می شود. دو پایه آن vcc و gnd هستند که به ولتاژ ثابت وصل می شوند و پایه سوم خروجی سنسور است. این سنسور میتواند طول موج های مختلف مادون قرمز ارسال شده از یک فرستنده مادون قرمز را تشخیص دهد. از این سنسور برای ساخت ریموت کنترل های مادون قرمز استفاده می شود.

tsop

سنسور نور مرئی (فتوسل):

این سنسور ها نیز دو پایه هستند. تفاوت انها با سنسور مادون قرمز در این است که فتوسل ها به نور مرئی حساس هستند و با تابش نور مرئی، مقاومتشان کاهش می یابد.

photo

برچسب ها

نوشته های مشابه

6 دیدگاه

  1. سلام میخواستم بدونم برای کار کردن در محیطی ک فتوسل وجود دارد و میخواهم نور مرئی روشن نکنم میشود مادون قرمز استفاده کرد ک فتوسل عمل نکند ؟

    1. سلام
      تست نکردم بنابراین با قاطعیت نمیتونم نظر بدم اما فکر می کنم فتوسل (LDR) با طیف وسیعی از نورها تحریک بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن