مفاهیم اولیه الکترونیک

شدت جریان الکتریکی

شدت جریان الکتریکی به صورت نرخ تغییر بار الکتریکی نسبت به زمان تعریف شده و با نماد I نشان داده می‌شود.

کمی علمی تر:

همانطور که در توضیح جریان الکتریکی گفته شد، الکترون های ِآزاد یک رسانای فلزی مثلا قسمتی از طول یک سیم مسی همانند مولکول های گاز موجود در یک ظرف حرکت کاتوره ای دارند . این الکترون ها راستای مشخصی درامتداد سیم ندارند . اگر یک صفحه ی فرضی از سیم بگذرانیم آهنگ عبور الکترون ها در سیم از راست به چپ با آهنگ عبور آنها از چپ به راست یکسان است یعنی آهنگ خالص عبور الکترون ها صفر است .
هرگاه دو انتهای این سیم رابه باتری وصل شود یک میدان الکتریکی در هر نقطه ی داخل سیم بر قرار می شود . اگر اختلاف پتانسیل به وسیله یک باطری 10 ولت ثابت نگه داشته شود و طول سیم 5 متر باشد شدت این میدان در هر نقطه 2 ولت بر متر خواهد بود . این میدان الکتریکی که با E نمایش می دهیم بر الکترون ها اثر می گذارد و حرکتی در خلاف جهت میدان اصلی به الکترون ها می دهد در این صورت می گوییم جریان الکتریکی بر قرار شده است . اگر از هر مقطع رسانا بار خالص q در مدت زمان t بگذرد جریان عبارت است از:

I=q/t

از نظر فرمولی جریان الکتریکی برابر است با مقدار بار الکتریکی (q) که در مدت زمان (t) از هر مقطع از رسانا عبور می کند بنابراین یکای آن بار(کولن) بر زمان (ثانیه) می باشد که به افتخار آندره-ماری آمپر دانشمند فرانسوی، آنرا آمپر می نامند. همچنین یکای جریان الکتریکی در دستگاه بین المللی یکاها (SI)، نیز آمپر(A) می باشد.

واحد:

یکای q در سیستم SI ، کولن و یکای t ثانیه است .
یکای مناسب برای I آمپر است و با A نشان می دهیم .
جریان i در تمام مقاطع رسانا یکسان است اگر چه ممکن است مساحت این مقاطع در نقاط مختلف متفاوت باشد مانند عبور آب در لوله که از هر مقطع لوله ثابت است اگر مقطع تغییر کند آب در جایی که مقطع لوله کوچکتر است سریعتر عبور می کند و بر عکس . به طوری که آهنگ حجمی آب که می تواند بر حسب لیتر بر ثانیه اندازه گیری شود بدون تغییر باقی می ماند.

چرا I نماد شدت جریان الکتریکی است؟

از نظر تاریخی نماد جریان I، از واژه فرانسوی intensité de courant که به معنی شدت جریان است، گرفته شده است.این نماد برای نخستین بار توسط دانشمند فرانسوی، آندره ماری آمپر که واحد شدت جریان الکتریکی به نام اوست، به کار برده شد. واحد جریان الکتریکی در دستگاه SI، آمپر است. به همین علت بعضی اوقات جریان الکتریکی بطور غیر رسمی و به دلیل همانندی با واژه ولتاژ، آمپراژ خوانده می‌شود.

جهت جریان:

جهت قراردادی جریان از ابتدا در جهت عبور بارهای مثبت تعریف شده است. هرچند می‌دانیم که در صورت داشتن رسانای فلزی، جریان الکتریسته، ناشی از عبور بارهای منفی، یعنی الکترون‌ها، (در خلاف جهت جریان) است.

current1

چنانچه در تصویر زیر مشاهده می شود، طبق قرارداد، جهت جریان از قطب مثبت باتری خارج و به قطب منفی وارد می شود. اما در حقیقت الکترون ها که در قطب منفی باتری انباشته شده اند، از آن خارج شده و از طریق مدار به قطب مثبت باتری وارد می شوند.

current2

بین شدت جریان الکتریکی، مقاومت الکتریکی رسانا و اختلاف پتانسیل اعمال شده به دو سر آن رابطه ای وجود دارد که به قانون اهم معروف است. جهت مطالعه بیشتر در این خصوص به قسمت مربوط به آن مراجعه نمایید.

برچسب ها

24 دیدگاه

 1. سلام

  خسته نباشید
  من به مدارهای الکتریکی علاقه دارم اما هیجی نمیدونم

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که از کجا شروع کنم

  توانای من جزوه خواندن و رفتن ب یک سایت مفید هست و دیدن فیلم اموزشی

  با تشکر

  1. سلام
   اطلاعات بیشتری از خودتون بگید مثلا چند سالتونه توی چه زمینه ای تحصیل می کنید و … تا بتونم بهتر راهنماییتون کنم

 2. سلام خسته نباشید
  میشه لطف کنید جریان قراردادی رو ساده تر توضیح بدید
  یعنی اینکه جریان قراردادی اصلا به چه معناست؟!

  1. سلام و تشکر
   ببینید در یک مدار الکترونیکی، جریان حاصل از حرکت الکترون هاست که از منبع تغذیه حرکت می کنن و از مدار عبور کرده و مجددا به منبع می رسند. اما در حل مسائل برای اینکه درگیر این مسائل نشویم، یک قرارداد کلی می کنیم به این صورت که مسیر جریان رو همیشه طوری در نظر میگیریم که جریان از قطب مثبت منبع خارج و به قطب منفی آن وارد می شود.

    1. کلا از یک حلقه بسته در همه نقاط و المان هایی که روی آن حلقه قرار دارند جریان یکسانی عبور می کند.

  1. ببینید چیزی بعنوان جریان منفی نداریم و جریان در اصل همیشه مثبت است و جهت آن است که در مدار تغییر می کند. در محاسبات داری ما همواره برای حل آسان تر مدار، در هر حلقه یک جهت دلخواه را برای جریان در نظر گرفته و بر اساس آن مدار را حل می کنیم. در پایان اگر مقدار جریان مثبت بدست آمد، به این معنی است که جهتی که در نظر گرفتیم همان جهت واقعی جریان است. اگر مقدار جریان منفی بدست آید متوجه میشویم که جهت را برعکس فرض کرده ایم. در هر صورت منفی یا مثبت بدست آمدن جریان خللی در کار ما بوجود نمی آورد و مقدار جریان و سایر پارامتر های محاسبه شده صحیح است

 3. باسلام
  من سوالم اینه جریانی که وارد دستگاه برقی میشه عینا همون جریان خارج میشه یا شدتش کمتر میشه
  مثلا اگر از سیم فاز ١٠آمپر وارد بشه از نول چه جریانی خارج میشود همون ١٠آمپر یا کمتر؟؟؟

   1. یعنی مقاومت هیچ تاثیری در جریان نداره؟
    ممکنه جریان برگشتی چندتا دستگاه روی یک سیم نول باعث آسیب به سیمهای نول بشه؟(فاز ها جدا ونول ها مشترک)

    1. ببین قانون اهم میگه V=IR. بنابراین با فرض ولتاژ ثابت هر چه مقاومت کمتر شود، جریان بالاتر می رود. اگر بخوام ملموس تر برات بگم، وقتی مصرف یک وسیله بالاست، در حقیقت جریان زیادی از منبع می کشد و عامل این جریان بالاتر کشیدن، مقاومت پایین تر آن وسیله است. برای مثال مقاومت یک لامپ 200 وات از یک لامپ 100 وات در حالت روشن کمتر است و لذا لامپ 200 وات جریان بیشتری می کشد.
     در مورد سیم هم بین فاز و نول تفاوتی نیست و جریان عبوری از هر دو برابر است و می بایست مطابق جریان مصرفی سیم مناسب انتخاب گردد.

 4. سلام
  خیلی عالی بود ممنونم
  فقط یک سوال چطور شدت جریان جزء کمیت های اصلی ولی وابسته به بار الکتریکی و زمان یعنی از تقسیم q بر t بدست می آید

  1. سلام طبق رابطه ی q=It یکای I که همان آمپر است را بنا به قرارداد یکای اصلی فرض کرده اند و یکای q که همان کولن است را یکای فرعی فرض کرده اند زیرا حاصل ضرب دو یکا است

 5. مطالب بسیار مفیدی در سایت دارید و از اینکه میتونم مطالعه مفیدی داشته باشم از شما سپاسگذارم .
  چندین سوال ساده هست که ذهن منو به خودش مشغول کرده و خواهشم اینکه پاسخی به من بدید بلکه بعضی از مجهولات ذهنی من به تمام برسد.
  1- من جریان درک نمیکنم مثلا میگن این باتری 12 ولت 5 آمپر ساعت دیگری 12 ولت 2.3 آمپر ساعت این یکی باتری 6 ولت 2.8 آمپر ساعت میخوام بدون افزایش یا کاهش جریان چه تاثیری رو مدار داره همینطور افزایش یا کاهش ولتاژ , مقاومت و توان هم که نسبت به این دو متغیر هستند.

  1. وقتی میگویند باتری 12 ولت 5 آمپر ساعت، یعنی اگر جریانی به اندازه 5 آمپر از باتری بکشید، به مدت 1 ساعت میتواند این جریان را تامین کند یا اگر جریان نیم آمپر بکشید، دو ساعت میتواند این جریان را تامین کند. برای انتخاب باتری برای یک مدار در وهله اول ولتاژ مهم است. مثلا ولتاژ تمامی ادوات استفاده شده در خودرو های سواری 12 ولت است بنابراین باتری 6 ولت نمیتواند ادوات را بدرستی روشن کند و باتری 24 ولت باعث سوختن ادوات خواهد شد.
   در وهله دوم بحث توان جریان دهی باتری مطرح می شود که با آمپر ساعت مطرح می شود. هر چه باتری بزرگتر باشد و آمپرساعت آن بیشتر باشد، میتواند جریان بیشتری را برای مدت زمان طولانی تری تامین کند. مثلا اگر باتری 12 ولت 7.5 آمپر ساعتی (باتری موتورسیکلت) را روی اتومبیل قرار دهید، چراغ های آن را میتوانید روشن کنید چون باتری میتواند جریان مورد نیاز آنها را تامین کند اما اگر بخواهید استارت بزنید خواهید دید که استارت بخوبی عمل نمی کند و ماشین روشن نمی شود چون باتری توان تامین جریانی در حدود 150 یا 200 آمپر که مورد نیاز استارت است را ندارد.

   امیدوارم متوجه موضوع شده باشید . اگر سوالی داشتید بفرمایید

 6. سلام چرا کمیت جریان الکتریکی با وجود وابسته بودن به زمان کمیت اصلی محسوب می شود؟ و اینکه آیا جریان الکتریکی با شدت جریان الکتریکی تفاوتی دارند؟ خواهشا جواب بدید

  1. مقدار باري كه در هر لحظه از زمان از هر مقطع رسانا عبور مي‌نمايد، شدت جريان لحظه‌اي ناميده مي‌شود. شدت جريان لحظه‌اي شيب نمودار q-t در هر لحظه از زمان مي‌باشد و از مشتق بار نسبت به زمان به دست مي‌آيد.
   اما شدت جریان متوسط، از حاصل تقسیم مقدار بار عبوری بر مدت زمان عبور آن بار از مدار بدست می آید و محدود به یک لحظه نیست و یک بازه زمانی را پوشش می دهد.

 7. سلام مهندس خوبید، بنده یه مدار درست کردم برا شارژ باتری،میخوام شدت جریان رو بیشتر کنم ،باید از چه مقاومتی در مدار استفاده کنم؟ میخوام شدت جریان ۱۰ آمپری عبور بدم ،اما مدار برا یک امپر طراحی شده ،

  1. برای افزایش جریان باید تمامی قطعات مدار که جریان از آنها عبور می کند توان کافی داشته باشند و وات آنها باید بالاتر از 10 وات انتخاب شود تا آسیب نبینند. معمولا در جاهایی که نیاز به مقاومت با توان بالا هست از مقاومت های گچی استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن