شبکهکامپیوتر و IT

غیرفعال کردن SElinux در centos

SELinux یک امکان و ویژگی لینوکس است که مکانیزمی برای پشتیبانی از خط مشی های امنیتی سطح دسترسی هسته لینوکس ( Kernel ) را فراهم می آورد. در واقع میتوان SELinux را به عنوان یک دیوار آتش ( Firewall ) داخلی برای سیستم عامل تصور کرد.

اما در بسیاری از راهنما های نصب نرم افزار ها، سرویس ها و کانفیگ ها مشاهده می کنیم که از ما خواسته شده SElinux را غیر فعال کنیم. حال این سوال در ذهن کاربر پیش می آید که چرا باید SElinux را با این همه مزیت غیر فعال کنیم؟ و سوال دیگر اینکه چگونه این کار را انجام دهیم ؟

در پاسخ به پرسش اول میتوان گفت که SELinux برای برنامه ها و پردازش های موجود در سیستم عامل روند بسیار سخت گیرانه ای در پیش می گیرد. بنابراین بسیاری از کنترل پنل ها برای نصب احتیاج به غیر فعال کردن SELinux دارند .

در پاسخ به پرسش دوم، نحوه غیرفعال کردن SElinux در لینوکس Centos را به دو شیوه بررسی می کنیم.

1- غیرفعال کردن SElinux از طریق SETUP :

چنانچه محیط setup روی لینوکس شما نصب باشد، با اجرا کردن دستور setup در خط فرمان لینوکس، محیط setup اجرا می شود. چنانچه در تصویر زیر مشخص نموده ایم، توسط کلید های جهت دار، Firewall Configuration را انتخاب و سپس Run Tool را می فشاریم. ( توجه: برای انتقال selector از منوی بالا به روی دکمه های پایین میتوانید از کلید جهت راست و چپ تا tab استفاده کنید و برای فشردن یک دکمه، پس از انتخاب آن، کلید Space را بزنید.)

selinux1

در مرحله بعد مطابق تصویر زیر Security Level را روی Disabled و همچنین SElinux را نیز روی Disable قرار داده، OK را بزنید و در مرحله بعد دکمه Quit  را بزنید.

selinux2

کار تمام است و SElinux غیر فعال شده است.

2- غیر فعال کردن SElinux توسط ویرایش فایل config :

در این روش فایل config واقع در مسیر /etc/selinux/config را با دستور زیر ویرایش می کنیم:

 nano /etc/selinux/config

سپس در این فایل خط زیر را ویرایش می کنیم :

 SELINUX=enabled

و بصورت زیر آنرا تغییر می دهیم :

 SELINUX=disabled

و در آخر فایل را با زدن کلید های Ctrl+X و سپس انتخاب Y ذخیره می کنیم.

پس از ریبوت سیستم، SElinux غیر فعال خواهد بود. اگر میخواهید SElinux در همین نشست و بدون restart کردن سیستم غیر فعال شود، کافیست دستور زیر را اجرا نماییم:

setenforce 0

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن